2017'de ne oldu?

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 02.01.2018
  • 251 OKUNMA
  • 0 YORUM

Genel Koordinatör

Mücahid İnanç
mucahid.inanc@gayrimenkulprojeleri.net

2017’yi geride bıraktığımız bugünlerde bir yıl içinde gayrimenkul sektöründe konut satışları inişli çıkışlı bir grafik sergiledi. 2016 yılı baz alındığında konut satışlarında artış yaşandığı gözlenirken, inşaat firmaları açısından beklentilerinin altında kalan bir yıl yaşandı.

2017’nin ilk yarısında satışlar bir yıl önceki döneme göre artış gösterdi. 2016 yılında aylık 100 bin civarı konut satışı gerçekleştirilirken, 2017 senesinin ilk 6 ayında 110-120 bin civarı konut satışı gerçekleştirildi. İller bazında ise yine İstanbul birinci sırada yer alırken; Antalya, Bursa, Yalova konut satışlarında İstanbul’dan sonra yer aldı. Özellikle 2016 yılında yaşanan ülke krizinden sonra tekrardan ülkeye hem içerden hem dışardan yatırım yapmak isteyenlerin sayısında artış yaşandığı görüldü. Özellikle Arap yatırımcılar Türkiye’ye sermayelerini kaydırmaya başladılar. Bu sebeple inşaat firmaları talepleri karşılayabilmek için proje çalışmalarını hızlandırdı.

İnşaat firmaları birçok projeleri başlattığı dönemde ülke ekonomisinde yaşanan çalkantılar ev almak isteyen vatandaşları tedirgin etti. Bu sebeple 2017’nin ikinci yarısında konut satışları beklentinin altında kaldı. Doların hızlı yükselmesi, Amerika’daki Trump yönetimi, İngiltere’nin Brexit olayı ve yaşanan son Kudüs olayı ile Arap yatırımcı sermayesini Avrupa ve Amerika’dan alıp başka bir ülkeye götürmek için arayış içerisine girdi. Hem kültürüne yakın, hem dini sebeplerden ötürü Türkiye’yi tercih ettiler. Son 6 aylık döneme bakıldığında yabancı müşteriye konut satışlarının bir önceki yıla göre arttığı görülmektedir. Fakat yerli müşteri konut fiyatlarının yükselmesinde ötürü ev almaya yanaşamadı. Arzın talebi geçtiği bir dönem yaşanmış oldu. Bu da yılın ilk yarısında talebi karşılamak için yapılan projelerdeki konut stoklarında artışa sebep oldu.

Yılın sonuna yaklaştığımızda ise TÜİK raporunda da gördüğümüz üzere 2016 yılına göre 2017 yılında konut satışlarında artış yaşandı. Aylara göre inişli-çıkışlı bir grafik çizildi. Türkiye hem içerden hem dışarıdan yapılmak istenen tüm müdahalelere rağmen dik bir şekilde duruşunu sergiledi. Bu görüntüsü ile hem ekonomide hem gayrimenkul sektöründe emin adımlar atmayı başardı. Arap yatırımcıların da Türkiye’yi desteklemesi ve parasını burada değerlendirmek istemesi Türkiye’ye yarar sağladı.

2018 ile birlikte sektörün daha da canlanacağı tahmin ediliyor. Son dönemlerdeki Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi ile birlikte konut alımının artacağı gözüküyor. Yerli ve yabancı müşterilerin İstanbul’un kentsel dönüşümüyle beraber neredeyse her ilçesine yönelmeye başlamış durumda. Özellikle 2019’da hayata geçecek olan yeni Metro Hatları, 3.Havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerle birlikte İstanbul’un her noktası merkezi hale gelecek. Şimdiden birçok markalı proje bu bölgelerde projelerini başlattı. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’yi daha iyi, geleceği parlak ve güçlü yıllar bekliyor.

Etiketler:
İstanbul,gayrimenkul sektörü, konut satışı, İnşaat firmaları , TÜİK,

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.